PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=163609}

Kłopoty z blondynką

My Sassy Girl
6,5 8 816
ocen
6,5 10 1 8816
Kłopoty z blondynką
powrót do forum filmu Kłopoty z blondynką

Po obejrzeniu tego filmu chyba troche żałuję, że najpierw nie zapoznałem się z tą wersją tylko wersją oryginalną. Niestety muszę przyznać, że względem koreańskiej produkcji, ten film to prawdziwa porażka... Chociaż bardzo lubię aktorów odgrywających główne role, tutaj Elisha Cuthbert (świetna rola w TGND i HWAQM) oraz Jesse Bradford, który jest dla mnie artystą w kategorii "komedie romantyczne". Nie wypaliła ta próbka wyprzedzenia koreańczyków. Być może gdybym obejrzał jedynie amerykańską wersję, to piał bym z zachwytu. Ale gdybanie zostawmy na boku.
Drugą sprawą jest niezwykle uproszczony scenariusz. Z wolnego, spokojnego filmu zrobili według mnie kino akcji?...tu ironia. Za szybko to wszystko mknęło dla mnie. Być może to miał być konik reżysera. Jak dla mnie nieudany. Jak już we wstępie wspomniałem o aktorach, wcześniejsze filmy z nimi zwykle przypadały mi do gustu. I tu się troche zawiodłem. Nie przykuli oni mojej uwagi podczas spektaklu. Myślę, że nie potrafili pobudzić widza, kiedy ten już zaczynał usypiać w fotelu. Pomysłowości za scenariusz, która jest jak najbardziej na plus nie mogę przyznać amerykanom. Wątek główny to w całkowitej mierze zasługa wschodnich twórców filmu + drobne epizodyczne scenki panów z zachodu jak np. ta na lodowisku.
Oczywiście nie patrząc na pierwowzór My sassy girl (2008), można powiedzieć, że film jest OK, w porządku. Szału nie ma, ale komedyjkę zrealizowaną w bardzo ekstrawagandzki sposób- bez przymusu- poleciłbym. Lecz znając wersję wyżej wymienioną (starszą) nie należy pokładać w nim wielkich nadziei.
Kończąc to krótkie porównanie chciałbym jeszcze napomknąć temat już stały dotyczący polskich tytułów filmów. Osobiście sądzę,że nie wszystkie z nich uważam za nieudane czy beznadziejne, niekiedy są nawet ciekawsze (In Bruges - Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj - jak dla mnie ok, bo jakbym zobaczył na jakimś posterze tytuł In Bruges raczej bym się zniechęcił...), jednakże "Kłopoty z blondynką" przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Dużo lepiej prezentowało by się to jako "Moja dziwaczna dziewczyna" albo nawet "My sassy girl". Było by w porządku... Dlatego apeluję, żeby ktoś to w końcu zauważył z tych na stołkach,bo ile można trąbić na forach o tym samym! Pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
Motoorrrrr

Zgadzam się oczywiście co do tytułu: biorąc pod uwagę, że nawet koreański film został przetłumaczony jako: "Moja dziwaczna dziewczyna".

Po obejrzeniu wersji amerykańskiej mam dwa odczucia:
1/. Spodziewałem się komedii romantycznej, szczególnie widząc wcześniej parę filmów:

Siworae (AKA Il mare / Si Wall Ae) ( również Koreański z 2000) i jego późniejszą amerykańską wersję: Dom nad jeziorem Lake House, The (2006).

2/. Muszę przyznać, że w obu przypadkach pierwowzory są lepsze, ponieważ:
- Szkoda, że został kompletnie pominięty w wersjach amerykańskich wątek 'samotności', który jest głównym tematem obu filmów.
- w kulturze koreańskiej: duże znaczenie ma czas, który w miłości jest ściśle powiązany z czekaniem.
- utracony został klimat, który niewątpliwie w filach koreańskich dodawał uroku. Podobało mi się, że o bardzo bolesnych sprawach można opowiadać z taką lekkością.
- uproszczenia w wersjach amerykańskich, są trudne do oglądania. Aż serce, się kraje, kiedy widzę jak kolejne symbole ukryte w fiction zamieniają w prostą historię o miłości z hapy endem.

Aż strach pomyśleć co może się stać jak za kilka lat amerykanie wpadną na pomysł 'przełożyć na własny' - zmienić etykietkę na: komedia romantyczna film Kim Ki Duka: Time / Shi gan (2006) - w końcu jest też o miłości---(*)

mllad

>Muszę przyznać, że w obu przypadkach pierwowzory są lepsze

Oba pierwowzory są przede wszystkim świeże. Koreańskie komedie romantyczne mogą się wydawać przesłodzone, robione według utartych schematów itd., ale Koreańczycy potrafią w rewelacyjny sposób operować uczuciami. Hollywood nigdy nie był w tym dobry. Zachodnie filmy o takiej tematyce są często bardzo dobrze wyreżyserowane, ale owej magii w nich po prostu nie ma.

Wyjątkami od reguły są:
http://www.filmweb.pl/film/Rzymskie+wakacje-1953-9308
http://www.filmweb.pl/film/Przygoda+mi%C5%82osna-1994-7426
http://www.filmweb.pl/Piekny.Umysl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones